telifport.

Hayatın İçinden Serisi #4: Kan Grubuna Göre Beslenme


Hayatın İçinden Serisi #4: Kan Grubuna Göre Beslenme

Hayatın içinden serimin bu yazısında, bu sefer farklı bir moda diyetle sizlerleyim. Son dönemde gittikçe tercih edilen ve popülerliği artan kan grubuna göre beslenme bir diğer adı ile kan grubu diyeti vücudun gıdalarla kan grubunuza göre farklı şekilde etkileşime girdiği teorisine dayanır. Peki bu diyeti kim buldu? Kan grubuna göre beslenme nedir ve bunu nasıl uygularız? Soruların cevaplarını bu yazımda detaylıca bulabilirsiniz. Fakat yine de yazıma geçmeden önce şunu mutlaka hatırlatmam gerekir. Eğer kan grubuna göre beslenmeyi düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

Hayatın İçinden Serisi 4 Kan Grubuna Göre Beslenme

Kan grubuna göre beslenmenin detayları;

Kim Buldu?

1996 yılında naturopatik bir doktor olan Peter D’Adamo, insanların nasıl daha sağlıklı olabileceklerini, daha uzun yaşayabileceklerini ve kan gruplarına göre beslenerek ideal kilolarına nasıl ulaşabileceklerini anlattığı bir kitap yayınladı. Kitabın içeriği, kişinin çeşniler, baharatlar ve hatta egzersiz seçimi, kişinin kan grubuna bağlı olduğu ile alakalıydı. Kısa süre sonra kitap en çok satan oldu ve her yerde insanlar kan gruplarını öğrenmeye, alışveriş listelerini gözden geçirmeye bunların yanında yemek yeme, egzersiz yapma ve sağlıkları hakkındaki düşüncelerini değiştirmeye başladı. Bu şekilde de, o günden itibaren kan grubuna göre beslenme Peter D’Adamo ile ortaya çıktı ve gün geçtikçe daha popüler hale geldi.

Neden Popüler Hale Geldi? 

Çünkü Naturopath Peter D’Adamo, 1990’ların ortalarında diyeti yarattığında, birçok gıdada lektin adı verilen şeker bağlayıcı proteinler olduğunu iddia etti. Bunlar kan grubunuzla uyumlu değilse, kan hücreleri bir araya toplanarak vücudun çeşitli yerlerinde hasara neden olabildiğinden, kan grubu diyeti, bu etkileşimlerin sindirim sorunlarına, kilo alımına, yorgunluğa neden olabileceğini ve vücudun bağışıklık sistemine müdahale edebileceğini iddia ediyor. Ayrıca Peter D’Adamo, kan grubunuzla jelleşen yiyecekler yerseniz, fazla kiloları vereceğinizi, hastalıkları önleyeceğinizi ve kendinizi harika hissedeceğinizi iddia ediyor.

Kan Gruplarına Göre Gıdalar Nelerdir?

O grubu kanı olanlar: Yüksek proteinli yiyecekleri seçmeli ve bol miktarda et, sebze, balık ve meyve yemelidir, ancak tahıl, fasulye ve baklagilleri sınırlandırmalıdır. Kilo vermek için deniz ürünleri, yosun, kırmızı et, brokoli, ıspanak ve zeytinyağı en iyisidir; buğday, mısır ve süt ürünlerinden kaçınılmalıdır.

Kan grubu A olanlar: Meyve, sebze, soya peyniri, deniz ürünleri, hindi ve kepekli tahılları seçmeli ancak etten kaçınmalıdır. Kilo kaybı için deniz ürünleri, sebzeler, ananas, zeytinyağı ve soya en iyisidir; süt, buğday, mısır ve barbunya fasulyesinden kaçınılmalıdır.

B grubu kanı olanlar: Et, meyve, süt ürünleri, deniz ürünleri ve tahıllar dahil olmak üzere çeşitli bir diyet seçmelidir. Kilo vermek için B tipi bireyler yeşil sebze, yumurta, karaciğer ve meyan kökü çayı seçmeli ancak tavuk, mısır, yer fıstığı ve buğdaydan kaçınmalıdır.

AB grubu kanı olanlar: Süt, tofu, kuzu eti, balık, tahıl, meyve ve sebze yemelidir. Kilo kaybı için deniz ürünleri, yeşil sebzeler ve yosun en iyisidir ancak tavuk, mısır, karabuğday ve barbunya fasulyesinden kaçınılmalıdır.

Beslenme Türünün Uzmanlara Göre Artıları ve Eksileri

Artıları;

  • Kan grubu diyeti egzersizi teşvik eder. Araştırmalar, sağlıklı bir diyetle birlikte düzenli egzersizin kilo kaybına yol açabileceğini ve kilo yönetimini destekleyebileceğini gösteriyor.
  • Bazı kan grupları için yapışmayı kolaylaştırabilecek çok çeşitli uyumlu gıdalar sunar.
  • Her kan grubunun kendi diyet kısıtlamaları olmasına rağmen, program kalori alımında sağlıksız kısıtlamalar olan düşük kalorili bir diyet değildir. B ve AB türleri için planlar daha kapsamlıdır ve dengeli bir diyet için gerekli besin maddelerinin tamamını olmasa da çoğunu sağlayabilir.

Eksileri;

  • Sağlık iddialarını destekleyecek bilimsel kanıt eksikliği
  • Bazı kan grubu planları sağlıklı besin gruplarından yoksundur.

Sonuç Olarak 

Kan grubu diyetlerinin savunucuları, ideal çalışma henüz yapılmamış olsa da, kanıtların yokluğunun etkisiz olduklarını kanıtlamadığını söyleyebilirler. Ayrıca bu diyetlerin zararlı olduğuna dair bir kanıt da yok. Bu yüzden de benim tahminim, kan grubu diyetlerine olan ilginin yakın zamanda ortadan kalkmayacağı yönünde.

Sepetiniz

Alışveriş Sepetiniz
Görünüşe göre alışveriş sepetiniz boş.

telifport.

Filtreler