telifport.

Marka İsmi Nasıl Seçilmelidir?


Marka İsmi Nasıl Seçilmelidir? 

Bir marka adı bulmak oldukça zorlu ve dikkat gerektiren bir süreçtir. Çünkü olası isimler listenizden seçeceğiniz isim, her zaman kulağa hoş gelen ve akılda kalıcı olmayı başarabilen bir isim olursa ancak markanız piyasaya anında ses getirebilir. Bunlar neden önemlidir? Çünkü Harika bir marka ismi, yalnızca kartvizitinizde harika görünen veya söylemesi eğlenceli bir şey değildir. Harikadır çünkü müşterilerinize bir şeyler iletir.  

Marty Neuemier’de bu konu hakkında; “İyi marka isimlerine duyulan ihtiyaç müşterilerden kaynaklanır ve müşteriler her zaman markaları tanımlamanın, hatırlamanın, tartışmanın ve karşılaştırmanın uygun yollarını isteyecektir. Doğru isim, bir markanın en değerli varlığı olabilir, farklılaşmayı sağlayabilir ve kabulü hızlandırabilir.” 

 

 Marka İsmini İyi Yapan Nedir? 

Bir markanın ismini kalıcı kılmak, bir marka adını sizin için kullanmayı ve diğer insanların hatırlamasını kolaylaştıran ortak özellikler vardır.  Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz; 

  • Anlamlı: Marka özünüzü iletir, bir imaj yaratır ve olumlu duygusal bağ geliştirir. 
  • Ayırt edici: Eşsiz, akılda kalıcı bırakır ve sizi rakiplerinizden ayırır. 
  • Erişilebilir: İnsanlar kolayca yorumlayabilir, söyleyebilir, heceleyebilir veya arama motorlarında okuyabilir. Sıra dışı veya tuhaf bir adınız olsa bile anlaşılabilir olmalıdır. 
  • Korunabilir: Hem yasal hem de genel bilinçte, onu ticari marka haline getirebilir, alan adını alabilir ve marka isminize sahip olabilirsiniz. 
  • Geleceğe yönelik: Şirketle birlikte büyüyebilir, seviye düzeyini koruyabilir, farklı ürünlere ve marka uzantılarına uyarlanabilir. 
  • Görsel: Simgeler, logolar, renkler dahil olmak üzere tasarım yoluyla müşterilerinizle iletişim kurabilirsiniz. 

 

Doğru Bir Marka İsmi Nasıl Bulunur? 

İyi bir marka adı bulmak yorucu ve bazen sinir bozucu olabilir. Bu yüzden bir isim bulmadan önce mutlaka ön çalışma yapılması gerekir. Bu ön çalışmayı ya kağıt ve kalemle kendiniz yapabilirsiniz ya da çeşitli isim bulma platformları aracılığıyla isim bulma denemelerini hazır şablonlar eşliğinde seçebilirsiniz. Bu platformlardaki araçlar aynı zamanda beyin fırtınası için size yardımcı olabilir.  Eğer bir marka ismi bulmak için hazırsanız, bu süreçte adımlar nasıl olmalı onlara birlikte göz atalım. 

 

Marka İsmi Nasıl Yaratılır? 

 

1-Markanızı İfade Edin 

Öncelikle kim olduğunuzu, neyi yapmak istediğinizi, hedeflerinizi anlamanız ve karşı tarafa anlatmanız gerekir. Bunlar şunları içerir; 

  • Amaç: Markanız neden var? 
  • Vizyon: Markanız ile nasıl bir geleceğin yaratılmasına yardımcı olmak istiyorsunuz? Markanızın geleceği neye benziyor? 
  • Misyon: Ne yapmak istiyorsunuz? Bu geleceği nasıl yaratırsınız? 
  • Değerler: Davranışınızı hangi ilkeler yönlendirir? 

 

 2-Markanızı Farklı Kılın 

Markanızı neyin benzersiz kıldığını anlamak, bir marka adı bulmanın anahtarıdır.  Sizi hangi özelliğiniz rakiplerinizden sizi farklı kılar. Hangi özellikleriniz öne çıkıyor ve dikkat çekiyor bunları analiz ederek üzerinde yoğunlaşın ve markanızı farklı kılın. 

 

 3-Beyin Fırtınası Yapmayı Unutmayın 

Çalışma öncesinde beyin fırtınası yapmak, izleyeceğiniz yolda size çok yardımcı olabilir. Bu beyin fırtınasını nasıl yapabilirsiniz? 

Ürününüzü tanımlayan tüm sıfatları yazabilirsiniz. 

Ürününüzü kullanırken müşterilerinizin ne hissetmesini istediğinizi açıklayabilirsiniz. 

Ürününüz hakkında ücretsiz bir kelime birliği yapabilirsiniz. 

 

4-Marka İsmi Bulduğunuzda Kontrol Edin 

Beyin fırtınası yaptıktan sonra çıkardığınız listenizi favorilerinize kadar daraltın. Bu favoriler ideal olarak 15-20 kelime arası olabilir. Ardından bu isimlerin tescilli olup olmadığına bakın. Eğer tescilli değilse kullanabilirsiniz fakat tescilli bir isim varsa biraz daha beyin fırtınası yapmanız gerekecektir. 

 

5- Mutlaka En Son Test Edin 

Eğer tescil durumunuzu ortadan kaldırdıysanız ve isminize karar verdiyseniz, en son kısım en heyecan verici kısım olabilir. Bu aşamada logonuzu, ürün ambalajınızı, renklerinizi vb. ögeleri belirleyebilirsiniz.  Daha sonra çevrenizle paylaşarak ismin kulağa nasıl geldiğini, akılda ne kadar kaldığını test edebilirsiniz. 

Özetle; 

Marka adınız, güçlü ve akılda kalıcı bir marka oluşturmanın yalnızca ilk adımıdır. Bu yüzden isimden mesajlaşmaya, görsel kimliğinize kadar markanıza düşünceli ve stratejik bir şekilde yaklaşmanız gerekir.

Sepetiniz

Alışveriş Sepetiniz
Görünüşe göre alışveriş sepetiniz boş.

telifport.

Filtreler