telifport.

Personal Statement Nedir ve Nasıl Oluşturulur?


Personal Statement Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Türkçe karşılığı kişisel beyan olan personal statement, rekabette öne çıkmanıza yardımcı olmak için potansiyel işverenlere verilen kısa bir kişisel özettir. Üniversite başvuruları için de kişisel bir beyan gereklidir, ancak genellikle çok daha ayrıntılı olacaktır. Bir başka deyişle, uluslararası rekabetçi burslara, lisansüstü eğitime veya bir dizi mezuniyet sonrası hizmet veya istihdam fırsatına başvuruyorsanız, “bize kendiniz hakkında bir şeyler anlatın” anlamına gelir.

Kişisel ifadeler kişisel olduğundan, model olarak belirlenmiş tek bir yazı türü veya stili yoktur. Bu özgürleştirici olabilir; çıldırtıcı da olabilir. Ancak her kişisel ifadenin tarzı benzersiz olsa da amacı aynıdır. 

Personal Statement Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Neden Personal Statement?

Kişisel beyanınız özgeçmişinizin en önemli kısımlarından biridir. Küçük ve sindirimi kolay bir paragrafta kendinizi işverene pazarlama ve tanıtma şansı verir. Sizi pozisyon için mükemmel yapan belirli becerileri ve deneyimi özetleyerek, uygunluğunuzu kanıtlayabilecek ve aynı zamanda işe alım görevlisini okumaya ikna edebileceksiniz. Aslında en iyi şekilde, iyi yazılmış bir kişisel beyan, kalabalığın arasından sıyrılmak ile başvurunuzun reddedilmesi arasındaki fark anlamına gelebilir.

Kişisel bir beyan şu şekilde olabilir;

 • Bir resim. 
 • Bir davetiye. Çünkü okuyucu sizi şahsen tanımaya davet edilmelidir. 
 • Önceliklerinizin ve kararınızın bir göstergesi. Açıklamanızda söylemeyi seçtiğiniz şey,  önceliklerinizin ne olduğunu söyler. Bu yüzden ne söylediğiniz ve nasıl söylediğiniz çok önemlidir. 
 • Bir hikaye, daha doğrusu bu sizin hikayeniz. Herkesin anlatacak bir hikayesi elbette vardır. 

Kişisel beyan yazarken şu sorulara cevap verilebilir;

 • Ben kimim?
 • Kim olmak istiyorum?
 • Ne tür bir katkı yapmak istiyorum ve nasıl?
 • Neden burası doğru yer veya program? 
 • Bugüne kadarki çalışmalarınız ve faaliyetlerinizle tutarlı mı? 

Nasıl Yazılır?

1- Kişisel bir tanıtım yazın

Sizi ve kişiliğinizi yansıtan bir giriş yazabilirsiniz. Bu noktada başvuracağınız iş veya derece ile neden ilgilendiğinizi eğer uygunsa da, iş türü veya kurs konularıyla ilgili son deneyiminizi belirtebilirsiniz. Giriş kısmında kim olduğunuzu gösteren cümlelerle kişisel bir ifade başlatmak, alıcıyı daha fazla okumaya teşvik etmeye yardımcı olabilir. 

Bir iş başvurusu yapacaksanız, pozisyonun listesinde sizi ilk ilgilendiren şeyi ele almayı düşünebilirsiniz. Rol veya şirketteki kişiliğinizin ve ilgi alanlarınızın en alakalı yönlerini belirtmek için tek ve güçlü bir cümle kullanmalısınız. 

Bir üniversite başvurusu yapacaksanız da, programın veya okulun hangi bölümlerinin tutkularınızla uyumlu olduğunu tartışmalısınız. Üniversite tanıtımınız tam bir paragraf olmalıdır.

2-İlgili beceriler, ilgi alanları ve deneyimleri genişletin

Kişisel beyanınızın gövde kısmı da diyebileceğimiz bu alan, ilgili becerileriniz, ilgi alanlarınız ve deneyimleriniz hakkında daha fazla bilgi paylaşmanıza olanak tanır. Başvurduğunuz iş veya kursla ilgili kişisel ayrıntıları yazabilirsiniz. İlgili olduğu durumlarda, aşağıdaki unsurlar hakkında kişisel beyanınızın gövdesine şunları yazabilirsiniz:

 • Başarılarınız ve deneyiminiz:  Dereceleriniz, sertifikalarınız, ödülleriniz, yılların endüstri deneyiminiz ve işin sorumlulukları veya üniversitenin eğitim teklifleriyle ilgili pozisyonlarınız hakkında yazın.
 • İlgili beceri ve yetenekleriniz:  Üniversite boyunca veya kariyer yolunuz boyunca öğrendiğiniz yetenek ve becerileri tanımlayın. Bir iş listesinde tartışılan belirli becerilerden veya okulun öğrencilerde aradığı değerlerden bahsetmeyi düşünün.
 • Kuruluşa ne getirirsiniz:  Şirket veya üniversite için neden bir varlık olacağınızı düşündüğünüzü tartışın. Belirli becerileri öğrenmek, görevleri gerçekleştirmek veya bir alanda kimlik bilgileri kazanmak için deneyiminizden veya hevesinizden bahsedebilirsiniz.
 • Mesleki veya akademik hedefleriniz:  Başvurduğunuz iş veya kursun gelecek hayallerinize nasıl uyduğunu yazın. İşin veya kursun başarmanıza yardımcı olabileceği belirli bir hedef seçmeyi düşünün.

3-Güçlü bir sonuç yazın

Kişisel beyanınızı okuyacak kişi üzerinde güçlü ve kalıcı bir izlenim bırakan bir sonuca varın. Bu noktada neden başvurduğunuza ve deneyimle neyi başarmayı umduğunuza dair net bir ifade olmalıdır. Ayrıca yazınız okuyucuyu, özgeçmişinizin geri kalanını okuyarak veya diğer akademik referanslarınızı gözden geçirerek aday olarak sizin için harekete geçmeye ikna etmelidir.

Örneğin açıklamanızın bu son bölümüne şunları dahil edebilirsiniz:

 • Mesleki hedeflerinizin genişletilmesi:  İş başvuruları için bazı ifadeler, hedeflerinize ve pozisyonun bu hedeflere ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceğine özel referanslar içerebilir. 
 • Kişisel  ifadenizin özeti: İfadenizdeki ana noktaların kısa bir özeti, tek cümlelik bir sonuç veya daha büyük bir sonucun bir cümlesi için etkili bir strateji olabilir. 
 • Girişinize geri bağlantı verin:  Girişinizi ve pozisyon, okul veya lisans programında sizi ilgilendiren şeyleri tekrar gözden geçirin. Arzunuzu kişisel niteliklerinizle birleştirerek bu fikri genişletmeyi düşünün. 

4-Düzeltme ve düzenleme

Kişisel beyanınızı yazdıktan sonra, en son tekrar okumak ve düzenlemek için zaman ayırın. Yazınızın kulağa nasıl geldiğini duymak ve aşağıdakiler gibi iyileştirme alanlarını bulmak için kişisel ifadenizi yüksek sesle okuyun. Bu sırada şunlara dikkat edebilirsiniz;

 • Yazım ve dilbilgisi
 • Özgünlük
 • Pasif ses
 • Yanlış olan ifadeyi veya ifadeleri temizleme
 • Sonucunda basit, anlaşılması kolay bir dil oluşturma

Son olarak başka bir gözden nasıl görülüyor bakmak için bir arkadaşınızın veya meslektaşınızın da sizin için okumasını sağlayın. Bu kişi, bu alanlarda iyileştirme konusunda size geri bildirimde bulunabilir. Ve günün sonunda bu sizin çok fazla işinize yarayabilir.

Sepetiniz

Alışveriş Sepetiniz
Görünüşe göre alışveriş sepetiniz boş.

telifport.

Filtreler