telifport.

Sürdürülebilir Yaşam ile Daha Az Karbon Ayak İzi


Sürdürülebilir Yaşam ile Daha Az Karbon Ayak İzi

Her geçen gün iklim değişikliği, küresel ısınma,  kaynakların tükenmesi, ozon tabakasının incelmesi gibi olumsuz çevre koşulları ile mücadele ediyoruz. Bunlara karşı olumlu değişiklikler yaparak kişisel ve toplumsal çevresel etkiyi azaltmayı amaçlıyoruz. Aslında bir nevi sürdürülebilir yaşam stilini uygulamaya da çalışıyoruz diyebilirim. Daha basit olarak, sürdürülebilir yaşam ile kişinin “karbon ayak izini” azaltıyoruz. Peki sürdürülebilir yaşam nedir, nasıl olmalıdır bunlara detaylıca bakalım.

Sürdürülebilir Yaşam ile Daha Az Karbon Ayak İzi

Sürdürülebilir Yaşam Nedir?

Sürdürülebilir yaşam, iklim değişikliğine ve diğer olumsuz çevresel kaygılara karşı olumlu değişiklikler yaparak kişisel ve toplumsal çevresel etkiyi azaltmayı amaçlayan pratik bir felsefedir. İnsanları Dünya’nın kaynaklarını en aza indirmeye ve insan ve çevre etkileşimlerinin verdiği zararı azaltmaya teşvik eder.

Başka bir deyişle kullandığınız kaynakları elinizden gelen en iyi şekilde değiştirdiğinizden emin olarak doğal kaynaklara olan talebinizi azaltma uygulamasıdır. Bazen bu, sürdürülebilirliği desteklemeyen uygulamalar kullanılarak üretilmiş bir ürünü tüketmeyi seçmemek veya yaşam döngüsünün daha aktif bir parçası olmaya başlamak için işlerinizi yapma şeklinizi değiştirmek anlamına da gelebilir.

Bu Şekilde Yaşamak Neden Önemlidir?

Şu anda farkında olsak ta olmasak ta sürdürülebilir olmayan bir şekilde kaynak üretiyoruz, enerji kullanıyoruz ve atık üretiyoruz. Bu durumlar da çevreye, vahşi hayata ve insanlara zarar veren kirlilik ve iklim değişikliği gibi çevresel sorunlara yol açıyor. Bu yüzden eğer yaşam tarzımızda bazı küçük değişiklikler yaparsak karbon ayak izimizi azaltabilir ve bu sorunların üstesinden hep beraber gelebiliriz. 

Sürdürülebilir Bir Yaşam Nasıl Olmalı?

1-Enerji Tasarrufu

Günlük rutininizde daha sürdürülebilir olmanın en kolay yollarından biri, enerji tüketiminizi azaltmaktır. Daha az enerji kullanarak karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Bu tüketimi azaltmaya evlerinizden başlayabilirsiniz. Çünkü bekleyen cihazları kapatmak, ısıtmayı kısmak ve kurutucu kullanmak yerine çamaşırları kurutmak için asmak da dahil olmak üzere evde enerji tasarrufu yapmanın birçok yolu vardır.  

2-Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Yiyecek tüketiminde hiç farkında olmasak bile, et üretimi iklim değişikliğine, peyzaj ve su yollarının kirlenmesine en büyük yol açanlardan biridir. Minimum miktarda tüketerek et endüstrisinin Dünya üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabiliriz. İçecek tüketimine gelince de, bir yılda kaç tane plastik su şişesinden içtiğinizi hiç düşündünüz mü? 

İçme alışkanlıklarınızdaki küçük değişikliklerin önemli bir etkisi olabilir. Mutfak lavabonuza bir filtre ekleyerek veya ayrı bir su filtresi alarak, evde plastik şişe stoklamak zorunda kalmadan sürekli içme suyuna sahip olabilirsiniz. Hareket halindeyken ihtiyaçlarınızı çözmek için birkaç su şişesi ve yeniden kullanılabilir bardak satın alabilirsiniz. 

Gıda söz konusu olduğunda ise, atık plastik poşetleri karıştırmak ve alternatif saklama yöntemleri bulmak da israfı azaltmanın kolay bir yoludur. Yiyeceklerinizi paketlemek için yeniden kullanılabilir kaplar satın alarak başlayabilirsiniz.

3-Kağıt Kullanımı

Kağıt israfını önlemek için mektupları e-postayla almayı seçin ve yalnızca gerekirse belgeleri yazdırın. Ayrıca mağazalardan makbuzunuzu yazdırmak yerine size e-postayla göndermelerini isteyebilirsiniz. 

4-Ulaşım

Karbon emisyonlarını azaltmanın harika bir yolu, araçlardan tamamen kaçınmaktır. Fakat bazen bir noktadan başka bir noktaya gitmek için sadece bir ulaşım aracına ihtiyaç duyarız. Ancak bu, her zaman bir araba sahibi olmanız gerektiği anlamına gelmez. Bu gibi acil durumlarda toplu taşıma veya bisiklet kullanarak, geri kalan zamanları da yürüyerek değerlendirdiğimizde karbon emisyonunu azaltmaya yardımcı olabiliriz.

5-Faturalandırma

Faturalarınız, aylık banka veya elektrik faturaları gibi düzenli hesap özetleri e-posta adresinize gönderilebilir. Bu sayede daha erişilebilir, güvenli ve gelecekte bunları görüntülemeniz gerektiğinde daha düzenli hale gelir. Böylece hem bir düzel elde etmiş olursunuz hem de kağıt tüketimini azaltarak sürdürülebilir yaşama katkı sağlarsınız.

6-Temizlik

Kendinizi ve evinizi temiz tutmak söz konusu olduğunda, alışkanlıklarınızı daha çevre dostu seçeneklerle değiştirmenin birçok yolu vardır. Bazı şirketler, bir ömür boyu attığımız sayısız plastiğin yerini almak için bitki bazlı diş fırçaları sunuyor. Bu temizlik konusunda yapabileceğiniz ilk değişim olabilir. Yapabileceğiniz bir diğer küçük ama etkili değişiklik ise, kullandığınız temizlik ürünlerini gözden geçirmek olacaktır. Bazı temizlik ürünleri çevreye zararlı olabilecek kimyasallar içerir. Yeşil çevre dostu temizlik ürünleri kullanmayı taahhüt ederek, bu kimyasalların Dünya üzerinde olumsuz bir etkisi olmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

7- Giysi Kullanımı

Sürdürülebilir giysi kullanmaya dikkat etmek çok önemlidir. Çünkü moda endüstrisi, dünyayı en çok kirleten endüstrilerden biridir. Bu endüstrinin gezegen üzerindeki etkisini azaltmak için, yardımcı mağazalarından ve sürdürülebilir giyim mağazalarından daha fazla giysi satın alabilirsiniz.

Sepetiniz

Alışveriş Sepetiniz
Görünüşe göre alışveriş sepetiniz boş.

telifport.

Filtreler