telifport.

Yaşamın Sesini Duy, Doğaya Duyarlı Ol


Yaşamın Sesini Duy, Doğaya Duyarlı Ol!

Bizler, yani insanoğlu olsak ta olmasak ta doğa yaşamaya devam edecek. Çünkü doğanın bize ihtiyacı yok. Kendi kendine yetebilen harika bir canlı o. Ama bizler o olmadan yaşayamayız. Bu yüzden doğaya ihtiyacımız olduğunu unutmayalım. Hem görsel olarak bize sunduklarıyla hem yaşamımızı devam ettirmek için bize sunduklarıyla ne kadar mucizevi bir canlı olduğunu artık anlayalım. Çok büyük borcumuz olan doğaya sahip çıkmamız gerektiğini tekrar tekrar kendimize ve çevremize hatırlatalım. Bizlere oksijenimizi, suyumuzu, meyvemizi, sebzemizi veren doğaya duyarlı olalım. 

Bulutların ve gökyüzünün mavisi, ağaçların yeşili, çiçeklerin kokusu, akan şelalenin huzur dolduran sesi, kuşların cıvıltısı, güneşin sıcaklığı, güneşle yağmurun birleşimi gökkuşağı kısacası doğa dediğimizde aklınıza ne geliyorsa hepsi bizim için var. Bize sunulan bu güzellikleri daha fazla yaşamak ve gelecek nesillere aktarmak için lütfen doğayı koruyalım.

Doğayı kurtarmanın önemini anlatan birkaç neden şu şekildedir;

1-Yaşayacak tek yerimiz doğa

 hepimiz için çok önemli. Bu yüzden de artık tüm neslin daha sağlıklı bir yaşam sürmesi için gezegene zarar veren faaliyetlerden yollarımızı ayırmalıyız, doğamızı kurtarmalıyız.

2-Biyoçeşitlilik doğanın temeli

Her türlü canlının hayatta kalmasında hayati rol oynayan temel şeylerden biri biyolojik çeşitliliktir. Gezegenimizin biyolojik çeşitliliği nedeniyle, hepimiz birlikte var olabiliriz. Canlıların çeşitliliği nedeniyle her türlü bitki ve hayvan da bir arada var olabilir. Fakat olumsuz insan kuvvetleri biyolojik çeşitliliği bozabilir ve bu da biyolojik çeşitliliğin kaybolmasına neden olabilir. Bu yüzden de biyoçeşitliliğe verilen zararı önlemek için geniş adımlar atmamız gerektiğini unutmamalıyız.

3-Yaşam kaynaklarımızı bize doğa veriyor

Doğa, yaşamımızı sürdürmek için bize yiyecek ve su sağladığından, dünyamızı ve çevresini kurtarmak son derece önemli hale geliyor. Bizim de refahımız bu gezegene bağlı oluyor çünkü o tüm canlılara yiyecek ve su verdiğinden, ona bakmak bizim sorumluluğumuzdur. Doğaya bakmanın tek yolu da çevremiz ve doğa hakkında farkındalık yaratmaktır. Yaşamlarımızda denge yaratarak ve çevre dostu alışkanlıkları benimseyerek bu doğayı yaşamak için çok daha iyi bir yer haline getirebiliriz.

Doğayı Kurtarmak İçin Yapabileceğimiz 10 Şey;

  • Boş yere su akıtmak yerine ihtiyaç olmadığı zamanlarda suyu kapatarak, suyumuzu koruyun.
  • Arabanızın çevreye yaydığı zararın farkında olun ve mümkünse haftada iki gün veya daha fazla yoldan uzak durun.
  • Yürüyün, bisiklete binin veya toplu taşıma kullanın.
  • Eşyalarınızı azaltın, yeniden kullanın veya geri dönüştürün.
  • Kompostlamayı deneyin. Kompost, esas itibariyle her türlü organik atığın bir araya getirilerek, çürütülmesi sonucu elde edilen doğal bir gübreleme yöntemidir. Kompost yapmak kulağa zor ve uğraştırıcı gelse de aslında oldukça basit ve pratik bir işlemdir.
  • LED’lere geçin. Eski akkor ampullerinizi şimdi LED ampullerle değiştirmeye başlayın.
  • Evinizi daha enerji verimli hale getirin.
  • Sürdürülebilir gıdalar yiyin.
  • Plastikleri hayatınızdan çıkarmaya çalışın.
  • Bir veya birden fazla ağaç dikmeye gayret gösterin.

 

Özetle;

Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, daha yeşil ve daha temiz bir doğa yaşamı ihtiyacını anlamalıdır. Hepimizin sorumluluklarımızı yerine getirmemiz ve ana dünyamızı doğaya zarar veren faaliyetlerden korumak için bolca çaba sarf etmemiz gerektiğini unutmamalıdır.

 

 

Sepetiniz

Alışveriş Sepetiniz
Görünüşe göre alışveriş sepetiniz boş.

telifport.

Filtreler